Друк

Як допомогти тривожній дитині?Напевно, що ніхто з батьків не прагне до того, щоб їх дитина стала тривожною. Однак часом дії дорослих сприяють розвитку цієї якості у дітей. Нерідко батьки пред'являють дитині вимоги, відповідати яким вона не в силах. Дитина не може зрозуміти, як і чим догодити батькам, безуспішно пробує домогтися їх розташування і підтримки.

Але, зазнавши одну невдачу за одною, розуміє, що ніколи не зможе виконати все, чого чекають від нього мама і тато. Малюк визнає себе не таким, як усі, а гірше всіх, вважає за необхідне приносити вибачення. Щоб уникнути критики батьків, дитина фізично і психічно стримує свою внутрішню енергію. Все це аж ніяк не сприяє розвитку дитини, реалізації її творчих здібностей, заважає її спілкуванню з дорослими і дітьми, тому батьки тривожної дитини повинні зробити все, щоб запевнити її в своїй любові (незалежно від успіхів), в її компетентності в будь-якій області.

Шановні батьки, зверніть увагу на те, що найчастіше тривожність у дитини розвивається тоді, коли вона знаходиться в стані внутрішнього конфлікту, який може бути викликаний:

1. Вимогами, що можуть принизити або поставити в залежне положення;

2. Завищеними та суперечливими вимогами до дитини.

     Формування тривожності у дітей найчастіше є наслідком неправильного виховання. Наприклад, батьки тривожних дітей часто пред'являють до них завищені вимоги, абсолютно нездійсненні для дитини. Іноді це пов'язано з незадоволеністю власним становищем, з бажанням втілити власні нереалізовані мрії в своїй дитині. Завищені вимоги батьків можуть бути пов'язані і з іншими причинами. Так, домігшись високого положення в суспільстві або матеріального благополуччя, батьки, не бажаючи бачити в своєму «Чаді», змушують того працювати або вчитися понад міру. Бувають випадки, коли батьки самі тривожні, із заниженою самооцінкою, внаслідок чого вони сприймають найменшу невдачу як катастрофу, чому і не дозволяють йому зробити ні найменшого промаху. Дитина таких батьків позбавлена можливості вчитися на власних помилках.

Вимоги дорослих, які дитина не в змозі виконати, нерідко призводять до того, що він починає відчувати страх не відповідати очікуванням оточуючих, відчувати себе невдахою. Згодом він звикає "опускати руки", здаватися без боротьби навіть в звичайних ситуаціях. Таким чином, формується особистість людини, яка намагається діяти так, щоб йому не доводилося стикатися з якими б то не було проблемами.

Деякі батьки, прагнучи вберегти свою дитину від будь-яких загроз її життю та безпеці, формують тим самим у неї відчуття власної беззахисності перед небезпеками світу. Все це аж ніяк не сприяє нормальному розвитку дитини, реалізації її творчих здібностей і заважає її спілкуванню з дорослими та однолітками.

        ЯК БАТЬКИ МОЖУТЬ ДОПОМОГТИ ДИТИНІ ПОДОЛАТИ ТРИВОЖНІСТЬ?

1. Підвищення самооцінки.

        Звичайно ж, підвищити самооцінку дитини за короткий час неможливо. Необхідно щодня проводити цілеспрямовану роботу. Звертайтеся до дитини на ім'я, хваліть його навіть за незначні успіхи. У будь-якій ситуації можна знайти привід для того, щоб похвалити дитину. Проявляйте щиру турботу про неї, і як можна частіше давайте позитивну оцінку її діям і вчинкам. Не порівнюйте особистість дитини з особистісними якостями інших дітей, приймайте дитину такою якою вона є.

2. Навчання способам зняття м'язової та емоційної напруги.

    Емоційне напруження тривожних дітей найчастіше проявляється в м'язових затискачах обличчя, шиї і живота. Щоб допомогти дітям знизити напругу, можна навчити їх виконувати релаксаційні вправи. Вправи дивиться ТУТ (ПОСИЛАННЯ)

3. Відпрацювання навичок володіння собою в ситуаціях, що травмують дитину.

    Знаючи про труднощі дитини, а так само в разі, якщо дитина не говорить відкрито про них, але у неї спостерігаються симптоми тривожності, пограйте разом, обіграючи через рольову гру, або гру з іграшками можливі складні ситуації. Важливо, щоб сюжетами для ігор були «важкі» випадки з життя дитини. Ролі слід розподіляти наступним чином: за «боягузливу» іграшку говорить дитина, а за «сміливу» - дорослий. Потім треба помінятися ролями. Це дозволить дитині подивитися на ситуацію з різних точок зору, а переживши знову «неприємний» сюжет, позбутися від переслідують його негативних переживань.

                                   БАТЬКАМ ВАЖЛИВО ЗНАТИ!

       * Необхідно зрозуміти і прийняти тривогу дитини. Цікавтеся її життям, думками, почуттями, страхами. Навчіть її говорити про це разом, обговорюйте ситуації зі шкільного життя та шукайте вихід. Вчіть робити корисний висновок з неприємних ситуацій. Підтримуйте і співчувайте разом зі своєю дитиною та допоможіть знайти рішення і вихід.

      * Допомагайте дитині та створюйте умови, в яких їй буде менш страшно. Якщо дитина боїться запитати дорогу у перехожих, купити щось в магазині, то зробіть це разом з ним. Таким чином ви покажете, як можна вирішити тривожну ситуацію.

     * Якщо в школі дитина пропустив через хворобу багато днів, спробуйте зробити його повернення поступовим-наприклад, прийдіть разом після уроків, дізнайтеся домашнє завдання, нехай розмовляє з однокласниками по телефону; обмежте час перебування, уникайте перевантажень.

      * У складних ситуаціях не прагніть все зробити за дитину. Запропонуйте подумати і впоратися з проблемою разом, іноді досить просто вашої присутності.

     * Намагайтеся в будь-якій ситуації шукати плюси: помилки в контрольній - це важливий досвід, ти зрозумів, що потрібно повторити, на що звернути увагу...

      * Важливо навчити дитину ставити перед собою невеликі конкретні цілі і досягати їх.

      * Допомогти дитині подолати почуття тривоги можна за допомогою тілесного контакту (обіймів, поцілунків).

      * Будьте послідовні в своїх діях, не забороняйте дитині без жодних причин те, що ви дозволяли раніше.

      *  Не вимагайте від дітей того, що вони не можуть виконати. Якщо дитині насилу дається будь-якої навчальний предмет, краще зайвий раз допоможіть їй і надайте підтримку, а при досягненні навіть найменших успіхів не забудьте похвалити.

      * Довіряйте та прислухайтеся до своїх дітей, будьте з ними чесними та приймайте їх такими, якими вони є, бо це наші діти та наше майбутнє!

Пропонуємо корисне відео за даною темою:

 

             Бережіть один одного та свою сім`ю!

                                                              З повагою, психолог Федонець Н.А.