Юнацька велосипедна Ліга

Дистанційна робота

Палацу - 75 років!

Музей історії ПДЮ Ізмаїла

Музей Дунайської флотилії

Творча характеристика музею Дунайської флотиліїТворча характеристика Музею Дунайської флотилії комунального позашкільного навчального закладу Ізмаїльської міської ради «Палац дітей та юнацтва»

Пойда Інна КостянтинівнаМузей Дунайської флотилії засновано 8 травня 1975 року згідно з наказом міського відділу освіти № 135 від 08.05.75 р. Профіль музею – військово-історичний. Засновником та керівником музею до травня 2016 року була Пойда Інна Костянтинівна

Мета та завдання музею: виховання молоді готової до виконання обов’язку по захисту незалежності та територіальної цілісності України, до охорони державного кордону; формування соціального досвіду на прикладах історичного минулого України; залучення учнівської молоді до науково-дослідницької, пошукової, краєзнавчої діяльності, волонтерського руху та сприяння відродженню й розбудові національної системи освіти як найважливішої ланки виховання громадян – патріотів України.

За вагомий внесок у справу виховання учнівської молоді, примноження надбань національної культури, збереження історичної спадщини українського народу та Музейного фонду України, пропаганди пам’яток історії, культури і природи Міністерством освіти і науки України музею присвоєно звання «Зразковий музей» (наказ Міністерства освіти і науки України від 08.04.2011 № 317). У 2018 році музей ДуФ підтвердив це почесне звання.

Загальна кількість одиниць збереження фондів – 1646, з них предметів основного фонду – 824, зареєстрованих в інвентарній книзі музею. За останні п’ять років фонди музею збільшилися на 161 експонат, 21 експонат було передано державному краєзнавчому музею Придунав’я та музею Суворова.

Згідно з тематико-експозиційним планом робота музею спрямована на:
- пошуково-дослідницьку роботу та комплектування фондів;
- науково-дослідницьку та методичну діяльність;
- розробку та проведення екскурсій, доповідей;
- розвиток волонтерського руху;
- популяризація роботи музею.

Музей працює згідно з планом роботи, який складається на навчальний рік. Ведеться необхідна документація музею. У наявності уніфікований паспорт музею, положення про музей, інвентарна книга, книга відгуків, книга обліку відвідувачів, книга обліку проведених екскурсій, масових заходів, акти прийому-передачі експонатів, список членів ради музею, звіти про роботу музею.

В структурі музею: експозиційний зал, відділ листування, архів, гуртки з туристсько-краєзнавчого напрямку («Історичне краєзнавство», «Пізнаємо рідний край», гурток екскурсоводів, група Почесної варти). Керівним органом є Рада музею, у складі якої гуртківці-переможці міських та обласних етапів МАН, Всеукраїнських експедицій учнівської молоді «Моя Батьківщина – Україна», «Історія міст і сіл України», акції «А ми тую славу збережемо», а також науковці міських музеїв, викладачі вищих навчальних закладів.

У 2015 році до 70-річчя Перемоги пройшло переоформлення 14 розділів музею та з’явилися нові експонати: шинель часів Другої Світової війни члена комісії міжнародного Червоного Хреста (пошуковці знайшли власника шинелі – швейцарца Альфреда Браухме); особисті листи льотчиків А.В.Вакульського та В.М. Дудніченко, мешканців Ізмаїлу (активісти музею клопотали про відкриття Почесної Дошки, яка і була встановлена на будівлі УДП); архівні документи та спогади Героя Радянського Союзу Яковлева Г.Г. (ще у 2013 році краєзнавці написали науково-дослідницьку роботу, з якою встиг ознайомитись особисто Яковлев Г.Г.); листи Леханова М.І., начальника прикордонної застави № 3 в період оборони Ізмаїлу ( пошуковці знайшли місце його поховання за зверненням його сестри Валентини Іванівни Іващенко); німецька фронтова губна гармошка та турецьке ядро (результат зустрічі з мешканцем Ізмаїлу Мазохою Іваном Івановичем).

В ході співпраці краєзнавців з Ізмаїльським прикордонним загоном були встановлені імена прикордонників, які загинули під час оборони та визволення Ізмаїлу. Ізмаїльський прикордонний загін, у складі якого є загін Морської охорони, продовжує славні традиції Дунайської флотилії. Саме тому, у 2016 році було відкрито новий розділ: «Безпека кордону – могутність держави».

Уходять із життя ветерани Другої Світової війни, але поряд з нами живуть та цінують мирне життя учасники бойових дій в Афганістані. З 2014 року з’явилися молоді ветерани, учасники АТО. В липні 2014 року в АТО загинув Момот Ігор Федорович, в минулому – командир Ізмаїльського прикордонного загону (2003-2006). У 2016 році, за підтримки ветеранів Ізмаїльського прикордонного загону, було розроблено пересувну виставку «Ігор Момот – Герой України», а у 2017 році оформлено розділ.

У 2016-2017 навчальному році Рада музею стала ініціатором серії зустрічей з прикордонниками – учасниками АТО. В музеї з’явилися нові матеріали, фотографії, записи спогадів, особисті речі. Спочатку була оформлена пересувна виставка, а у вересні відкрито ще один підрозділ: «Ізмаїльчани – учасники АТО».

У 2017 році члени Ради музею, вихованці гуртка «Пізнаємо рідний край», Шатиленко Михайло, Мартинова Юлія та методист ПДЮ Пастушенко Н.М. з 20 липня по 29 липня в Оршанці Черкаської області у складі делегації Одеської області взяли участь у Всеукраїнському вишколі «Джура-Прикордонник», який проходив на базі центру підготовки молодших спеціалістів Державної прикордонної служби імені генерал-майора Ігоря Момота. Команда Одеської області, яку очолював активіст музею ЧДуФ, посіла 1 місце в конкурсній програмі «Ватра», показав високий рівень знань з історії прикордонних військ та козацтва. За підсумками вишколу гуртківці підготували презентацію, з якою вже неодноразово виступали в навчальних закладах міста, на семінарі заступників директорів шкіл з навчально-виховної роботи. Фотографії, особисті речі, подяки першого в історії незалежної України вишколу «Джура-Прикордонник» поповнили фонди музею, гуртківці ініціювали створення ще одного розділу «Нащадки козацької слави».

31 травня 2016 року пішла із життя Пойда Інна Костянтинівна, беззмінний керівник музею. У жовтні 2017 року відкрився ще один розділ «Пойда Інна Костянтинівна – засновник музею». Серед матеріалів – фотографії 70-90 років, літописи, перші книги відгуків, особисті речі, нагороди та відзнаки Інни Костянтинівни.

За останні 5 років у музеї проведено 450 екскурсії більш ніж для 2500 слухачів, про що свідчать записи у Книзі відгуків. Були підготовлені доповіді на такі теми: «Історичний шлях Ізмаїльського прикордонного загону»; «Момот Ігор Федорович – Герой України»; «Геноцид єврейського народу у Бессарабії»; «Їх імена на борту кораблів»; «83-а бригада – бригада героїв»; «Вони живуть у нашому місті»; «К.І.Михайлова-Дьоміна та медаль Флоренс Найтінгель»; «Пам’ятники першої світової війни у нашому краї»; «Герої – дунайці». Активісти музею розробили та самостійно проводять екскурсії для гостей міста: «Пам’ятники воїнської доблесті» (Площа Перемоги, пам’ятник льотчику П.Ф. Семенюку, Героям-землякам, пам’ятник бронекатеру 134, пам’ятник морякам - дунайцям); екскурсії «Храми міста Ізмаїл» та «Вулиці міста розповідають».

Музей Дунайської флотилії – є центром науково-дослідницької роботи та надає методичну та практичну допомогу не тільки ізмаїльчанам, а й представникам інших регіонів України. Матеріалами музею користуються учні, відвідують музей і студенти (пишуть дипломні та курсові роботи), проводяться шкільні уроки. Постійно співпрацює музей з міським архівом, архівом військкомату, Навчальним центром морської охорони, з Ізмаїльським прикордонним загоном, музеєм О.В.Суворова, музеєм Придунав’я, УДП. Постійну підтримку та допомогу музею надають громадські організації: міська рада ветеранів, рада ветеранів УДП, порту, працюють пошуковці з архівами ветеранів. Матеріали музею увійшли в 3-ій випуск «Краєзнавчого вісника». Науково - методичний супровід юним краєзнавцям забезпечують викладачі Ізмаїльського державного гуманітарного університету. На базі музею щороку проводяться семінари для вчителів історії, семінари-практикуми для організаторів краєзнавчої роботи в школі, керівників шкільних музеїв, індивідуальні консультації для педагогів, студентів ВНЗ, гуртківців, громадських працівників.

Краєзнавці-пошуковці музею – постійні учасники та переможці науково-дослідницьких конкурсів, МАН, наукових конференцій, Всеукраїнських експедицій «Моя Батьківщина – Україна», «Історія міст і сіл України», виставок, наукових товариств.

 • 2014 рік – 2 місце в обласному етапі МАН, 5 учнів нагороджені грамотами обласного гуманітарного Центру позашкільної освіти і виховання у конкурсі пошуково-дослідницьких робіт, 3 – переможці 2-го туру Всеукраїнської краєзнавчої експедиції «Моя Батьківщина – Україна»;
 • 2015 рік – Грамота Товариства Червоного Хреста за підтримку наукових пошуків, 1 місце у міському етапі МАН;
 • 2016 рік – Почесна грамота Державного Центру туризму та краєзнавства за вагомий внесок в розвиток краєзнавчої роботи на Одещині, Подяка Ізмаїльського прикордонного загону;
 • 2017 рік – Подяка Державної прикордонної служби України за старанність, ініціативу, сумлінне навчання, високий патріотизм, активну участь у відроджені бойових традицій і звитяг Українського війська та з нагоди проведення Всеукраїнського вишколу «Джура-прикордонник», грамота обласного гуманітарного Центру позашкільної освіти і виховання;
 • 2018 рік – Грамота Державного Центру туризму та краєзнавства за 2 місце у Всеукраїнському конкурсі екскурсоводів, та Грамота департаменту освіти за 1 місце в обласному етапі конкурсу;
 • 2019 рік – Грамота департаменту освіти Одеської обласної державної адміністрації за 1 місце у обласному етапі Всеукраїнської експедиції учнівської та студентської молоді «Моя Батьківщина Україна», напрям: «З попелу забуття»

За п’ять років юні краєзнавці музею підготували більш ніж 150 історико-краєзнавчих матеріалів, 27 – увійшли до серії статей до 70-річчя Перемоги у Другій Світовій війні, 59 були надруковані в міських ЗМІ. Найцікавіші з них:

 • 2014 рік – «І живуть у пам’яті народу…» (Юнги ДуФ); «Життя та подвиг: із щоденника мого прадіда»;
 • 2015 рік – «Александр Маринеско: геній торпедних атак»; «Медаль за город Будапешт»; «Видный флотоводец эпохи СССР» (про адмирала С.Г.Горшкова); «Пам’ятник генералу Ігорю Момоту»; «Герои эстергомского десанта» (о военной операции «Весеннее пробуждение»
 • 2016 рік – «Пам’яті бессарабського кобзаря» (творчість Михайла Василюка); «Афганистан: вся боль в душе и в сердце»; «Повернення прикордонників»; «Легендарный партизан и созидатель»; «Гетьман Свірговський та його побратими»;
 • 2017 рік – матеріали та фотографії з фондів музею для рубрики «Измаил уходящий»; «Женщина с добрейшей душой» (про керівника музею ДуФ Пойду Інну Костянтинівну);
 • 2018 рік – «Шляхами подвигу та слави» (про бойове траління на річці Дунай); «Загадка однієї шинелі»; «Доля монітору «Ударний».

Волонтерський рух – один із напрямків роботи музею. Гуртківці не залишаються байдужими, приймаючи участь у дитячих групах милосердя, які працюють під девізом: "Роби людям тільки добро". Гуртківці музею опікуються могилами полеглих воїнів та померлих педагогів-ветеранів. Зараз в колі волонтерської діяльності з’явився ще один напрямок – допомога бійцям АТО. Юні краєзнавці музею стали ініціаторами соціальних проектів «Творити диво своїми руками», «З народного джерела», «Вшановуємо на свято – шануємо щодня!». До дня визволення міста від німецько-фашистських загарбників Молодіжна рада Ізмаїла зняла 16-хвилинний відео сюжет, у якому використані архіви музею Дунайської флотилії і консультації-поради керівника музею.

Масовою роботою музей щороку охоплює більше тисячі дітей, підлітків та молоді. Цікавим та інноваційним є досвід створення проектів пізнавального напрямку: гра-квест «Вулиці місті: минуле та сьогодення», проекти «Козацькими шляхами», «Сумна розповідь обелісків», «Цінуємо свою Україну, родину, традиції, – пишаємось славою!», вело марш «З Україною в серці», флеш-моб до Дня Державного Прапору України.

Одночасно залишаються цікавими для учнів та молоді традиційні заходи: міська вікторина «Мій Ізмаїл»; вечір-зустріч «У граніті, у бронзі, у серцях…»; покладання квітів до пам’ятника БК-134; святкова хода разом з воїнами Ізмаїльського прикордонного загону; участь у міському мітингу; покладання Вінка слави на хвилі Дунаю; зустрічі краєзнавців в музеї Придунав’я; робота святкової пошти та вітання учасників визволення міста; зустрічі з педагогами-ветеранами «Серця – дітям!».

Географію відвідувачів, які познайомилися з роботою музею Дунайської флотилії, відображає Книга відгуків.

Музей ДуФ є складовою системи навчально-виховної роботи в начальних закладах міста, сприяє розвитку краєзнавчого руху, вихованню у молоді патріотизму та любові до України, формуванню освіченої розвиненої особистості.

Адреса музею: Палац дітей та юнацтва, проспект Суворова, 20, м. Ізмаїл, Одеської області, тел.04841 22739; Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Додати коментар

Поділитися

Наша сторінка

Останні коментарі

 • 09.01.2021 07:11
  Огромное спасибо за поздравления! Интересная программа ...

  Детальніше...

   
 • 05.01.2021 13:09
  Дякуємо за привітання! Всіх з Новим роком!

  Детальніше...

   
 • 05.01.2021 10:24
  Дякуємо всім дітям та викладачам за привітання,всіх ...

  Детальніше...

   
 • 05.01.2021 10:20
  Дякуємо за чудове вітання!

  Детальніше...

   
 • 02.01.2021 21:16
  Пізнавальне, цікаве та веселе вітання! Дякую всім ...

  Детальніше...

Проект з розвитку велоруху в Ізмаїлі 

Сайт відділу освіти Ізмаїльської міської ради

Сайт Міністерства освіти та науки України

Педагогічна преса

Форма входу

Зареєструйтесь, будь-ласка, і зможете скористатись усіма перевагами сайту та форуму.

Офіційно

Андрій АбрамченкоАндрій Абрамченко – міський Голова Ізмаїла: «Розуміючи відповідальність за майбутнє підростаючого покоління, ми зобов'язані дати нашим дітям якісне і повноцінне дозвілля, навчити здоровому способу життя, допомогти реалізувати себе у навчанні, спорті, мистецтві, виховувати їх на прикладах високої моральності й патріотизму».
Детальніше >>>

Національна дитяча "гаряча лінія"

Національна дитяча «гаряча лінія»

Онлайн

На сайті один гість та відсутні користувачі

Статистика

Відвідувачі
1275
Статті
1993
Перегляди статей
2118915
Scroll to top