>>>Оголошення!<<<
Музей Дунайської флотилії
Творча характеристика Музею Дунайської флотилії комунального позашкільного навчального закладу Ізмаїльської міської ради «Палац дітей та юнацтва»
Музей Дунайської флотилії засновано 8 травня 1975 року згідно з наказом міського відділу освіти № 135 від 08.05.75 р. Профіль музею – військово-історичний. Засновником та керівником музею до травня 2016 року була Пойда Інна Костянтинівна.
Мета та завдання музею: виховання молоді готової до виконання обов’язку по захисту незалежності та територіальної цілісності України, до охорони державного кордону; формування соціального досвіду на прикладах історичного минулого України; залучення учнівської молоді до науково-дослідницької, пошукової, краєзнавчої діяльності, волонтерського руху та сприяння відродженню й розбудові національної системи освіти як найважливішої ланки виховання громадян – патріотів України.
За вагомий внесок у справу виховання учнівської молоді, примноження надбань національної культури, збереження історичної спадщини українського народу та Музейного фонду України, пропаганди пам’яток історії, культури і природи Міністерством освіти і науки України музею присвоєно звання «Зразковий музей» (наказ Міністерства освіти і науки України від 08.04.2011 № 317). У 2018 році музей ДуФ підтвердив це почесне звання.
Загальна кількість одиниць збереження фондів – 1646, з них предметів основного фонду – 824, зареєстрованих в інвентарній книзі музею. За останні п’ять років фонди музею збільшилися на 161 експонат, 21 експонат було передано державному краєзнавчому музею Придунав’я та музею Суворова.
Згідно з тематико-експозиційним планом робота музею спрямована на:
- пошуково-дослідницьку роботу та комплектування фондів;
- науково-дослідницьку та методичну діяльність;
- розробку та проведення екскурсій, доповідей;
- розвиток волонтерського руху;
- популяризація роботи музею.
Музей працює згідно з планом роботи, який складається на навчальний рік. Ведеться необхідна документація музею. У наявності уніфікований паспорт музею, положення про музей, інвентарна книга, книга відгуків, книга обліку відвідувачів, книга обліку проведених екскурсій, масових заходів, акти прийому-передачі експонатів, список членів ради музею, звіти про роботу музею.
В структурі музею: експозиційний зал, відділ листування, архів, гуртки з туристсько-краєзнавчого напрямку («Історичне краєзнавство», «Пізнаємо рідний край», гурток екскурсоводів, група Почесної варти). Керівним органом є Рада музею, у складі якої гуртківці-переможці міських та обласних етапів МАН, Всеукраїнських експедицій учнівської молоді «Моя Батьківщина – Україна», «Історія міст і сіл України», акції «А ми тую славу збережемо», а також науковці міських музеїв, викладачі вищих навчальних закладів.
У 2015 році до 70-річчя Перемоги пройшло переоформлення 14 розділів музею та з’явилися нові експонати: шинель часів Другої Світової війни члена комісії міжнародного Червоного Хреста (пошуковці знайшли власника шинелі – швейцарца Альфреда Браухме); особисті листи льотчиків А.В.Вакульського та В.М. Дудніченко, мешканців Ізмаїлу (активісти музею клопотали про відкриття Почесної Дошки, яка і була встановлена на будівлі УДП); архівні документи та спогади Героя Радянського Союзу Яковлева Г.Г. (ще у 2013 році краєзнавці написали науково-дослідницьку роботу, з якою встиг ознайомитись особисто Яковлев Г.Г.); листи Леханова М.І., начальника прикордонної застави № 3 в період оборони Ізмаїлу ( пошуковці знайшли місце його поховання за зверненням його сестри Валентини Іванівни Іващенко); німецька фронтова губна гармошка та турецьке ядро (результат зустрічі з мешканцем Ізмаїлу Мазохою Іваном Івановичем).
В ході співпраці краєзнавців з Ізмаїльським прикордонним загоном були встановлені імена прикордонників, які загинули під час оборони та визволення Ізмаїлу. Ізмаїльський прикордонний загін, у складі якого є загін Морської охорони, продовжує славні традиції Дунайської флотилії. Саме тому, у 2016 році було відкрито новий розділ: «Безпека кордону – могутність держави».
Уходять із життя ветерани Другої Світової війни, але поряд з нами живуть та цінують мирне життя учасники бойових дій в Афганістані. З 2014 року з’явилися молоді ветерани, учасники АТО. В липні 2014 року в АТО загинув Момот Ігор Федорович, в минулому – командир Ізмаїльського прикордонного загону (2003-2006). У 2016 році, за підтримки ветеранів Ізмаїльського прикордонного загону, було розроблено пересувну виставку «Ігор Момот – Герой України», а у 2017 році оформлено розділ.
У 2016-2017 навчальному році Рада музею стала ініціатором серії зустрічей з прикордонниками – учасниками АТО. В музеї з’явилися нові матеріали, фотографії, записи спогадів, особисті речі. Спочатку була оформлена пересувна виставка, а у вересні відкрито ще один підрозділ: «Ізмаїльчани – учасники АТО».
У 2017 році члени Ради музею, вихованці гуртка «Пізнаємо рідний край», Шатиленко Михайло, Мартинова Юлія та методист ПДЮ Пастушенко Н.М. з 20 липня по 29 липня в Оршанці Черкаської області у складі делегації Одеської області взяли участь у Всеукраїнському вишколі «Джура-Прикордонник», який проходив на базі центру підготовки молодших спеціалістів Державної прикордонної служби імені генерал-майора Ігоря Момота. Команда Одеської області, яку очолював активіст музею ЧДуФ, посіла 1 місце в конкурсній програмі «Ватра», показав високий рівень знань з історії прикордонних військ та козацтва. За підсумками вишколу гуртківці підготували презентацію, з якою вже неодноразово виступали в навчальних закладах міста, на семінарі заступників директорів шкіл з навчально-виховної роботи. Фотографії, особисті речі, подяки першого в історії незалежної України вишколу «Джура-Прикордонник» поповнили фонди музею, гуртківці ініціювали створення ще одного розділу «Нащадки козацької слави».
31 травня 2016 року пішла із життя Пойда Інна Костянтинівна, беззмінний керівник музею. У жовтні 2017 року відкрився ще один розділ «Пойда Інна Костянтинівна – засновник музею». Серед матеріалів – фотографії 70-90 років, літописи, перші книги відгуків, особисті речі, нагороди та відзнаки Інни Костянтинівни.
За останні 5 років у музеї проведено 450 екскурсії більш ніж для 2500 слухачів, про що свідчать записи у Книзі відгуків. Були підготовлені доповіді на такі теми: «Історичний шлях Ізмаїльського прикордонного загону»; «Момот Ігор Федорович – Герой України»; «Геноцид єврейського народу у Бессарабії»; «Їх імена на борту кораблів»; «83-а бригада – бригада героїв»; «Вони живуть у нашому місті»; «К.І.Михайлова-Дьоміна та медаль Флоренс Найтінгель»; «Пам’ятники першої світової війни у нашому краї»; «Герої – дунайці». Активісти музею розробили та самостійно проводять екскурсії для гостей міста: «Пам’ятники воїнської доблесті» (Площа Перемоги, пам’ятник льотчику П.Ф. Семенюку, Героям-землякам, пам’ятник бронекатеру 134, пам’ятник морякам - дунайцям); екскурсії «Храми міста Ізмаїл» та «Вулиці міста розповідають».
Музей Дунайської флотилії – є центром науково-дослідницької роботи та надає методичну та практичну допомогу не тільки ізмаїльчанам, а й представникам інших регіонів України. Матеріалами музею користуються учні, відвідують музей і студенти (пишуть дипломні та курсові роботи), проводяться шкільні уроки. Постійно співпрацює музей з міським архівом, архівом військкомату, Навчальним центром морської охорони, з Ізмаїльським прикордонним загоном, музеєм О.В.Суворова, музеєм Придунав’я, УДП. Постійну підтримку та допомогу музею надають громадські організації: міська рада ветеранів, рада ветеранів УДП, порту, працюють пошуковці з архівами ветеранів. Матеріали музею увійшли в 3-ій випуск «Краєзнавчого вісника». Науково - методичний супровід юним краєзнавцям забезпечують викладачі Ізмаїльського державного гуманітарного університету. На базі музею щороку проводяться семінари для вчителів історії, семінари-практикуми для організаторів краєзнавчої роботи в школі, керівників шкільних музеїв, індивідуальні консультації для педагогів, студентів ВНЗ, гуртківців, громадських працівників.
Краєзнавці-пошуковці музею – постійні учасники та переможці науково-дослідницьких конкурсів, МАН, наукових конференцій, Всеукраїнських експедицій «Моя Батьківщина – Україна», «Історія міст і сіл України», виставок, наукових товариств.
- 2014 рік – 2 місце в обласному етапі МАН, 5 учнів нагороджені грамотами обласного гуманітарного Центру позашкільної освіти і виховання у конкурсі пошуково-дослідницьких робіт, 3 – переможці 2-го туру Всеукраїнської краєзнавчої експедиції «Моя Батьківщина – Україна»;
- 2015 рік – Грамота Товариства Червоного Хреста за підтримку наукових пошуків, 1 місце у міському етапі МАН;
- 2016 рік – Почесна грамота Державного Центру туризму та краєзнавства за вагомий внесок в розвиток краєзнавчої роботи на Одещині, Подяка Ізмаїльського прикордонного загону;
- 2017 рік – Подяка Державної прикордонної служби України за старанність, ініціативу, сумлінне навчання, високий патріотизм, активну участь у відроджені бойових традицій і звитяг Українського війська та з нагоди проведення Всеукраїнського вишколу «Джура-прикордонник», грамота обласного гуманітарного Центру позашкільної освіти і виховання;
- 2018 рік – Грамота Державного Центру туризму та краєзнавства за 2 місце у Всеукраїнському конкурсі екскурсоводів, та Грамота департаменту освіти за 1 місце в обласному етапі конкурсу;
- 2019 рік – Грамота департаменту освіти Одеської обласної державної адміністрації за 1 місце у обласному етапі Всеукраїнської експедиції учнівської та студентської молоді «Моя Батьківщина Україна», напрям: «З попелу забуття»
За п’ять років юні краєзнавці музею підготували більш ніж 150 історико-краєзнавчих матеріалів, 27 – увійшли до серії статей до 70-річчя Перемоги у Другій Світовій війні, 59 були надруковані в міських ЗМІ. Найцікавіші з них:
- 2014 рік – «І живуть у пам’яті народу…» (Юнги ДуФ); «Життя та подвиг: із щоденника мого прадіда»;
- 2015 рік – «Александр Маринеско: геній торпедних атак»; «Медаль за город Будапешт»; «Видный флотоводец эпохи СССР» (про адмирала С.Г.Горшкова); «Пам’ятник генералу Ігорю Момоту»; «Герои эстергомского десанта» (о военной операции «Весеннее пробуждение»
- 2016 рік – «Пам’яті бессарабського кобзаря» (творчість Михайла Василюка); «Афганистан: вся боль в душе и в сердце»; «Повернення прикордонників»; «Легендарный партизан и созидатель»; «Гетьман Свірговський та його побратими»;
- 2017 рік – матеріали та фотографії з фондів музею для рубрики «Измаил уходящий»; «Женщина с добрейшей душой» (про керівника музею ДуФ Пойду Інну Костянтинівну);
- 2018 рік – «Шляхами подвигу та слави» (про бойове траління на річці Дунай); «Загадка однієї шинелі»; «Доля монітору «Ударний».
Волонтерський рух – один із напрямків роботи музею. Гуртківці не залишаються байдужими, приймаючи участь у дитячих групах милосердя, які працюють під девізом: "Роби людям тільки добро". Гуртківці музею опікуються могилами полеглих воїнів та померлих педагогів-ветеранів. Зараз в колі волонтерської діяльності з’явився ще один напрямок – допомога бійцям АТО. Юні краєзнавці музею стали ініціаторами соціальних проектів «Творити диво своїми руками», «З народного джерела», «Вшановуємо на свято – шануємо щодня!». До дня визволення міста від німецько-фашистських загарбників Молодіжна рада Ізмаїла зняла 16-хвилинний відео сюжет, у якому використані архіви музею Дунайської флотилії і консультації-поради керівника музею.
Масовою роботою музей щороку охоплює більше тисячі дітей, підлітків та молоді. Цікавим та інноваційним є досвід створення проектів пізнавального напрямку: гра-квест «Вулиці місті: минуле та сьогодення», проекти «Козацькими шляхами», «Сумна розповідь обелісків», «Цінуємо свою Україну, родину, традиції, – пишаємось славою!», вело марш «З Україною в серці», флеш-моб до Дня Державного Прапору України.
Одночасно залишаються цікавими для учнів та молоді традиційні заходи: міська вікторина «Мій Ізмаїл»; вечір-зустріч «У граніті, у бронзі, у серцях…»; покладання квітів до пам’ятника БК-134; святкова хода разом з воїнами Ізмаїльського прикордонного загону; участь у міському мітингу; покладання Вінка слави на хвилі Дунаю; зустрічі краєзнавців в музеї Придунав’я; робота святкової пошти та вітання учасників визволення міста; зустрічі з педагогами-ветеранами «Серця – дітям!».
Географію відвідувачів, які познайомилися з роботою музею Дунайської флотилії, відображає Книга відгуків.
Музей ДуФ є складовою системи навчально-виховної роботи в начальних закладах міста, сприяє розвитку краєзнавчого руху, вихованню у молоді патріотизму та любові до України, формуванню освіченої розвиненої особистості.
Адреса музею: Палац дітей та юнацтва, проспект Суворова, 20, м. Ізмаїл, Одеської області, тел.04841 22739; Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Контакти
Комунальний позашкільний
навчальний заклад
Ізмаїльської міської ради
"Палац дітей та юнацтва"
68600 Одеська обл., м.Ізмаїл, пр.Суворова, 20
(04841)2-27-39 (директор),
(04841)7-21-31 (заступник з НВР),
(04841)2-25-17 (приймальня)
pdu20@ukr.net
Карта доїзду >>>
Запис у гуртки >>>
Зворотній зв'язок >>>
Наша сторінка
Останні коментарі
- 09.01.2021 07:11
-
05.01.2021 13:09
Дякуємо за привітання! Всіх з Новим роком!
-
05.01.2021 10:24
Дякуємо всім дітям та викладачам за привітання,всіх ...
-
05.01.2021 10:20
Дякуємо за чудове вітання!
-
02.01.2021 21:16
Пізнавальне, цікаве та веселе вітання! Дякую всім ...
Форма входу
Офіційно
Андрій Абрамченко – міський Голова Ізмаїла: «Розуміючи відповідальність за майбутнє підростаючого покоління, ми зобов'язані дати нашим дітям якісне і повноцінне дозвілля, навчити здоровому способу життя, допомогти реалізувати себе у навчанні, спорті, мистецтві, виховувати їх на прикладах високої моральності й патріотизму».
Детальніше >>>
Онлайн
На сайті один гість та відсутні користувачі
Статистика
- Відвідувачі
- 1275
- Статті
- 1993
- Перегляди статей
- 2118915
Детальніше...