Друк

Ледве не щодня ми бачимо по телебаченню страхітливі кадри природних катаклізмів та техногенних катастроф, що відбуваються у різних частина нашої планети. Вони приносять руйнацію майна, жахливі страждання та смерть тисячам людей.

 

Під час таких надзвичайних ситуацій на допомогу людям приходять рятувальники, які ризикуючи власним життям, вступають у боротьбу зі стихіями, долаючи неймовірні перепони, рятують мешканців міст і сіл, їх майно.

Між тим, навіть сама досконала державна система забезпечення безпеки населення – недостатня гарантія захисту членів суспільства.

Враховуючи, що в Україні ця система далека від досконалості, особливого значення набувають фізичний гарт та морально-психологічна підготовка громадян до швидкого і кваліфікованого реагування на виклики природи та інші загрози. Власне на їх формування і скерована робота Всеукраїнського громадського дитячого Руху «Школа безпеки», створенного за ініціативою і під патронатом Міністерства з надзвичайних ситуацій у 1999 році.

Прообразом Руху стали Сумський клуб «Юний рятувальник», юнацькі формування з рятувальної справи Бородянського району Київської області.

Головною метою діяльності Руху є сприяння консолідації зусиль суспільства у вирішенні проблем безпеки та виживання дітей і підлітків України в умовах дії шкідливих та небезпечних факторів природного, техногенного, соціально-економічного, криміногенного і медико-біологічного характеру.

Основними завданнями Руху є:

• популяризація та пропаганда основ здорового і безпечного способу життя; сприяння вихованню культури безпеки та підвищенню рівня знань дітей за системою додаткової освіти з питань безпеки життєдіяльності;
• формування у дітей і підлітків свідомого та відповідального ставлення до питань особистої та колективної безпеки, здобуття практичних навичок та умінь поведінки екстремальних ситуаціях;
• удосконалення морально-психологічного стану і фізичного розвитку підростаючого покоління.
Однім із головних завдань, що формує сучасне обличчя Руху є пропаганда професії рятувальника. Це завдання Рух здійснює під патронатом Державної спеціалізованої (воєнізованої) аварійно-рятувальної служби МНС України.
Основу Руху складають первинні осередки, які створюються за територіальною ознакою за місцем проживання, в навчальних, позашкільних закладах, організаціях та установах за наявності не менше трьох осіб.
Місцеві осередки об’єднуються в районні, міські та обласні відділення Руху.
На сьогодні регіональні відділення Руху створено та мають юридичну реєстрацію у Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Донецькій, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Кіровоградській, Луганській, Львівській, Одеській, Харківській, Херсонській, Хмельницькій, Черкаській, Чернігівській областях, у Миколаївській, Рівненській та Чернівецькій областях регіональні відділення Руху мають статус юридичної особи. У Сумській, Полтавській та Тернопільській областях Рух представляють його колективні члени „Клуб юних рятівників”, „Барс”, „Дитячо-юнацька організація „Крок”, „Міська дитяча громадська організація „ТИ ДИВИ”.

Згідно тематичних планів програми Руху «Школи безпеки» вивчаються:
- теоретичні основи безпеки та захисту;
- засоби захисту, рятувальне спорядження;
- елементи топографії та орієнтування;
- автономне виживання;
- пішохідний туризм;
- пошуково-рятувальні роботи в умовах природного середовища;
- медико-санітарна підготовка;
- психотренінг;
- фізична підготовка.
Діти беруть участь в організованих державними структурами заходах, що сприяють їх навчанню та вихованню.

Одним з таких заходів став VIII Всеукраїнський (ІІІ Міжнародний) збір-змагання Руху «Школа безпеки», що відбувся в липні 2008 року у мальовничій місцевості дитячо-оздоровчого табору «Аїст» м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області. Понад 200 юнаків та дівчат у віці від 14 до 17 років – переможці обласних змагань, краща команда Польської республіки, представники Білорусі та Молдови зібралися, щоб продемонструвати свої вміння та навички на дистанціях «Рятувальні роботи в зоні техногенної аварії», «Евакуація постраждалого з висотного будинку», «Пошуково-рятувальні роботи в умовах природного середовища», на медичних та психологічних тестуваннях, зведених польових навчаннях, агітаційно-презентаційних конкурсах та під час проведення рятувальних робіт на воді.

Команду ЗНЗ №9 м. Ізмаїла (від Одеської області), для підготовки до участі у таких престижних змаганнях, допомогали готувати різні люди та організації. У туристській підготовці – Т.А.Михайленко – керівник турклубу «Альгадра» ЦПР та ДТ, з профільних питань МНС – С.О.Несвященко – старший інпектор групи держінспекторів цивільного захисту ІРУ МНС. Значну частину коштів на організацію та поїздку надало теруправління МНС м.Ізмаїла (начальник С.О.Павлухін). Матеріальну допомогу надала й Ізмаїльська міськрада.

Щодо самих змагань, то на думку наших учасників, найбільш складним видався крос-похід. Треба було пройти 10 км дистанцію при повному спорядженні, здійснити орієнтування на місцевості, подолати перепони та надати допомогу «потерпілому». Все це виявилося дуже складним, потребувало величезних навантажень. До того ж наша команда не брала участі в маршрутах такої складності. Однак командний дух, зібраність та набуті під час тренувань навички зі спортивного туризму далися взнаки. Команда успішно подолала всі випробування.

На мою думку, діяльність «Школи безпеки» ЗНЗ №9 дала її учасникам уроки колективізму, вміння працювати у команді, зосереджуватися на її інтересах, ці якості знадобляться хлопцям і дівчатам у подальшому житті. Адже після зникнення піонерського та комсомольського рухів, залишилося не багато організацій, у яких діти могли б отримати досвід колективної співпраці для досягнення спільної мети.

Вдивляючись у безтурботні обличчя дітей, що весело шумлять біля своїх наметів, поринаєш в атмосферу дитячого свята, забуваючи, що поруч є і переможці і переможені: у всіх піднесений настрій. Як зауважила керівник Всеукраїнського Руху «Школа безпеки» Алла Негриєнко: «Той факт, що ці діти зібралися тут – вже означає, що вони переможці. Адже головна мета діяльності Руху «Школа безпеки» – навчити дітей перемагати себе, негативні життєві обставини та допомагати це робити іншим»!

Василь БЕРКУЦА,
директор ЗНЗ №9, керівник команди