Друк

Почати варто з позитивного мислення та спорту. Всі ми мріємо про професійний і особистий успіх. Адже досягти бажаного в професії та особистому житті завжди більше шансів у привабливих, дихаючих здоров’ям і позитивом людей.

Однак спадковість, нервові навантаження і несприятливу екологію ми не завжди можемо контролювати. Але ж і ми й самі часом робимо чимало, щоб зруйнувати своє здоров’я. Більш розумно докласти зусиль, терпіння і волю, щоб змінити те, що в наших силах. При цьому вам не доведеться “винаходити велосипед”. Все вже придумано до вас! Досить просто дотримуватися простих правил – основ здорового способу життя.

Кажуть, що непоправна тільки смерть. Тому кожен з нас має можливість змінити все на краще. Можливо, і ви не раз замислювалися про це, але не знали з чого почати ці зміни. В інформаційному просторі можна знайти величезну кількість порад про те, як вести здоровий спосіб життя. Одні рекомендують зайнятися загартовуванням і спортом, інші радять правильно харчуватися, треті стверджують, що без ретельного очищення організму про здоров’я марно навіть мріяти. Тут кожен може вибирати те, що йому до душі. Тому, що всі поради правильні в тій чи іншій мірі. Головне – почати рух.

Ми запитали наших чарівних фей велокросу Христину Конвісарову і Ольгу Віюк про осново¬положні правила ЗСЖ. Візьміть на озброєння іх відповіді й результати не змусять себе чекати. Які ж правила здорового способу життя? Насправді таких правил зовсім небагато. Ось вони – за ступенем важливості: позитивне мислення, регулярні фізичні навантаження, правильне харчування, відсутність шкідливих звичок і повноцінний сон.

 Позитивне мислення

Уявіть на хвилину, що ви відмовилися від шкідливих звичок і докладаєте всі сили, щоб жити правильно. Але при цьому підспудно думаєте про те, як би випити кока-коли в галасливій дружній компанії або повалятися у вихідні біля телевізора, обклавшись бутербродами і поп-корном. І взагалі, навіщо так мучити себе зараз, коли попереду ще стільки років до немічної старості? Женіть ці думки геть, як і те, що у вас нічого не вийде. Краще зосередьтеся на перевагах прийнятого вами рішення і величезній кількості можливостей, які з’являться у вас після зміни способу життя.

І ще - частіше посміхайтеся. Психологи запевняють, що усміхнена людина більш приємна оточуючим. До того ж, вчені з’ясували, що коли людина посміхається навіть через силу, то мозок отримує сигнал щастя, і поступово у неї й насправді поліпшується настрій. А позитивний настрій – найкращий помічник у будь-якій справі.

Регулярні фізичні навантаження

Всі ми діти цивілізації. Ми звикли до комфорту в побуті, де всілякі механізми виконують за нас левову частку фізичної роботи, залишаючи нам дуже мало шансів для рухової активності. Не даремно ж сказав хтось із великих – “рух - це життя”. Щоб м’язи довгі роки залишалися сильними, тіло підтягнутим, а організм працював як годинник, необхідно знаходити час для фізичних вправ.

Бігати підтюпцем, ходити в спортивний зал, басейн, зайнятися танцями, йогою або просто купити гарний тренажер для будинку – вибір за вами. І зовсім не важливо, на якому виді фізичних навантажень ви зупинитеся. Головне – їх  регулярність. Нехай ці заняття будуть 2-3 рази на тиждень. Навіть при такій періодичності вони принесуть безперечну тільки користь.

Правильне харчування

Є вислів справедливий вислів про те, що ми те, що ми їмо. Якщо ви любитель їжі швидкого приготування, фаст фуду, газованих напоїв і тому подібних продуктів, то знайте, що їх купівля – ваші добровільні інвестиції в майбутні проблеми зі здоров’ям.

 Смакові добавки, консерванти, згущувачі, якими рясніє така їжа повільно і вірно руйнує наш організм. Для здорового способу життя потрібне харчування простою їжею, приготованою з натуральних продуктів. Не слід також забувати, що термічна обробка овочів і фруктів позбавляє їх більшої кількості вітамінів та інших цінних речовин. А консервовані та смажені страви куди менш корисні ніж приготовані на пару або в духовці.

Ні шкідливим звичкам!

Немає жодних сумнівів, що здоровий спосіб життя неможливий без відмови від шкідливих звичок. Чи багато ви бачили здорових токсикоманів, наркоманів чи п’яниць? Та й МОЗ за допомогою написів

на пачках сигарет постійно попереджає нас про можливі наслідки тютюнопаління. До того ж пивний живіт, нездорова жовтизна або почервоніння на обличчі, мішки або синці під очима не кращим чином відрекомендують вас. І навпаки квітучий вигляд і підтягнута фігура подарує додаткові переваги здобувачеві хорошого робочого місця. Що вже говорити про особисті й сімейні відносини, де зовнішність і здоров’я майбутнього подружжя грає не останню роль!

Повноцінний сон

Дуже важливе правило здорового способу життя – регулярний, якісний і тривалий сон. Його відсутність призводить до виснаження всього організму, розхитування нервової системи, а там недалеко і до серйозних проблем зі здоров’ям. До питання, якої тривалості має бути повноцінний сон потрібно підходити індивідуально. Є люди, які чудово відновлюють сили, проспав 5-6 годин. Але є й такі, яким не вистачає і восьми.

 Багато хто також чули про умовне розділення людей на “сов”, “голубів” і “жайворонків”. Вони різняться між собою годинами найбільшою і найменшою працездатності. Але для будь-якої людини, опівночі – час обов’язкової сну. Цього потребує в першу чергу мозок і нервова система.

Справа в тому, що саме з дванадцяти і до двох годин ночі в людському організмі виробляється мелатонін, а мозок знаходиться в самому розслабленому стані. Ті, кому доводилося працювати ночами, знають, як важко зберігати увагу і бадьорість в ці години, навіть, якщо добре виспався перед цим.

Ауріка ЧЕКЛЯ, редактор ХТ, консультант проекту 
«Дожени життя здорове: не пали – сідай на ровер!!!», 
учениця ЗНЗ№9