Друк

На сьогоднішній день техніка дійшла до такої стадії, коли людина, перебуваючи на одному кінці земної кулі, може спілкуватися з людиною, що знаходиться на протилежному краю планети. І не лише за допомогою телефону.

Ні для кого не секрет, що існують sms-технології, різні комп'ютерні системи, так звані чати, засобами яких дуже зручно висловлювати і передавати свої думки на відстані. Повідомлення доходить до адресата миттєво і для цього не потрібні особливі зусилля або уміння. Все гранично просто: відкрив "вікно", написав повідомлення, відправив. Більш того, чати допомагають заводити нові цікаві знайомства, набувати нових друзів. Все здавалося б непогано, коли б не певні проблеми.
Новітні технології розвивають у людини окрім всього іншого лінь, пасивність і, що найголовніше, неграмотність. З появою різних "систем електронного спілкування", таких як ICQ, Mail.Ru Agent, mIRC грамотність листа значно знизилася, особливо серед молоді. Адже саме молоде покоління найчастіше користується послугами чатів.
Спотворення слів, невірне написання, відсутність яких-небудь розділових знаків, система "як чуємо, так пишемо" приводять до загальної неписьменності. Подібне написання стає звичним і вже складно перенавчитися на правильний варіант. Наприклад, замість того, щоб написати "Що нам задали з літератури?" пишуть "Чо нам дали на літрі?". Природно, в нормальній, грамотній мові це неприпустимо.
Але найцікавіше, багато хто згоден, що подібні засоби спілкування призводять до різкого зниження грамотності. Проте, ніхто не збирається відмовлятися від "чатового" спілкування. Навпаки, останнім часом це стало дуже актуально і модно. "Та, звичайно, я відмітила, що моя грамотність тане на очах, але це не означає, що я перестану "чатитися". Дуже часто буває лінь виходити на вулицю, та і погода інколи підводить, а спілкуватися з друзями-то хочеться! Ось тут і приходить на допомогу ICQ. До того ж дуже добре розвивається зорова пам'ять, і вже швидко починаєш набирати букви на клавіатурі! Отже чати приносять окрім шкоди ще і незамінну користь, - поділилися своєю думкою любителі "чатитися". Але факт є факт, і з ним не посперечаєшся.
Звичайно, безглуздо припускати, що сучасна молодь припинить спілкуватися через sms або чати через те, що знижується письменність. Але, принаймні, обмежити себе від вживання слів-паразитів і дотримувати розділові знаки цілком реально. Безперечно, це зробити дуже складно, тому що звикаєш писати так, а треба зовсім інакше. Адже перенавчитися завжди набагато складніше, ніж вивчити. Хотілося б вірити в те, що такі системи спілкування мінімально впливатимуть на рівень освіти людей.

 

Ігор МАРЧЕНКО, юнкор «Х.Т.», 14 років