Друк

Проект «Дожени життя здорове: не пали – сідай на ровер!!!» – це громадська ініціатива небайдужої юні з редакції нашого журналу «Хвилю тримай» до майбутнього і сьогодення нашого міста Ізмаїла. Місія проекту – транслювати правильні медіа-сенси, які трансформуються у практичні заходи здорового способу життя! Ми інформуємо формуючи – формуємо інформуючи! 

Отже, питання дня: «Звідки ж узялося слово «ровер» в Україні?»

Джон Кемп СтарліRover  так називалося британське підприємство, засноване 1887 року Джоном Кемпом Старлі. Англійською rover – "пірат", "бурлака", та головне - "всюдихід". Утворене від дієслова rove – "блукати", "мандрувати", "оббігати".

Фірма Rover починала свій бізнес із випуску велосипедів. Перший з'явився 1884 року, натомість перше авто марки Rover – лише 1889-го. Компанія мала підрозділ Land Rover, що спеціалізувався на позашляховиках. 1948-го його керівники – брати Спенсер і Моріс Вілк – виокремили підрозділ в окрему компанію з такою ж назвою. А Range Rover – це її модельний ряд люксових всюдиходів. Саме під цим знаком вийшов перший у світі повнопривідний автомобіль класу люкс. Та спершу все-таки був "Безпечний велосипед Старлі", запатентований 1886-го.

Основна новинка велосипеда марки Rover – привід на заднє колесо, яке задавало тягу за допомогою педалей і ланцюга. Доти велосипеди мали величезне переднє колесо з педалями й маленьке заднє. Фірма Rover їх "зрівняла" – стали однакові за розміром. Їздити на такому велосипеді стало значно не лише безпечніше, а й зручніше. Тож під кінець XIX ст. на "ровер" масово сіли діти й жінки по всій Європі. Відтоді й досі в Галичині, Буковині та Закарпатті, що до 1918-го входили до Австро-Угорської імперії, ровером називають будь-який велосипед. А в польській і білоруській це слово давно стало літературним – rower і "ровар" відповідно.

Слово "велосипед", що ввійшло в українську літературну мову, - французького походження: від vélocipéde. Первинно ж укладене з латинських velox – "швидкий", і pedes – "ноги". "Швидконіг", якби перекласти дослівно. Англійською ж велосипед – bicycle – "двоколісник".

Жартівливу пісню "Всі на ровер!" присвятив велосипедові український бард Тризубий Стас:

Тягну на плечах спортовий ровер
і вішаю його на цвях.
А рано вранці педалі тисну,
і весело на серці мені.

Понад мільярд велосипедів нині в ужитку на планеті. Це найпоширеніший засіб пересування. 2005-го у Великій Британії проводили опитування громадської думки: який найвизначніший технічний винахід від 1800 року? Перше місце посів велосипед. Він здобув більше голосів, ніж усі інші винаходи разом узяті.

Спортивний велосипед "Еней" розробили на Київському авіазаводі ім.Антонова. Його "родзинка" – нестандартна Г-подібна форма рами. 1996-го року в гонці на світовій першості в Бордо четверо українців на "Енеях" завоювали золото. Після того, як до виробника стали звертатися світові тренери і спортсмени, Міжнародна велоспілка UCI заборонила використовувати на змаганнях велосипеди з будь-якими рамами, крім трикутних.

- Міжнародна велоспілка UCI відстоює інтереси передових велобудівельних фірм, які її й утримують. І це не тільки моє переконання, – прокоментував 2009-го це рішення розробник моделі Сергій Нитка.

"Вигадувати велосипед", – гаяти час і зусилля на обмірковування чогось уже придуманого і добре відомого. У Львові, щоправда, вперто кажуть "вигадувати ровер". Цей вислів обіграли в пісні "Вода" музиканти гурту "Танок на майдані Конґо" – харків'яни, до речі:

Не вигадавши ровера нікому не побудувати шлях
Цей цвях тримає дах.

{youtube}r3S7djF9ovI{/youtube}

Коли ж хтось займається уже зробленим, на заході України кажуть: "Лишися того ровера".

Основоположник спортивного руху Іван Боберський"Наколесництво"так називали велоспорт до 1939-го в Галичині. Цей термін на початку ХХ ст. запровадив педагог і основоположник спортивного руху Іван Боберський. Завдяки йому пішли в обіг також терміни "лещатарство" – лижний спорт, "сітківка" – волейбол, "гаківка" – хокей.

"Комп'ютери – ровери нашої свідомості", – сказав Стів Джобс, засновник комп'ютерної компанії Aple.

Ровер – це не просто засіб пересування. Для багатьох він став справжнім френдом, напарником по спорту, екстремальним знаряддям, а для декого справжньою релігією. Ви можете знайти у ровері саме те, що вам потрібно. Роверуймо!)

Володимир КРИШТАЛЬ,
заст. редактора ХТ зі спортивних питань, учень ЗНЗ №14Анекдоти в тему:

- Взял себе новенький Порше, езжу.
- Вот это да! Как ты так смог?
- Узнал, что Порше выпускает еще и велосипеды.
Мерседес стоит 40000$ и весит 2 тонны, значит, 1 кг мерседеса стоит 20$. Спортивный велосипед стоит 1500$ при весе 7 кг., стоимость 1кг - 200$.
Вывод - велосипед дороже мерса в 10 раз!